nesehnuti.cz | ekobrana.cz | zbrane.ecn.cz | www.hyper.cz | zenskaprava.ecn.cz | jmz.ecn.cz | www.nadrazivcentru.cz  

MENU:
hlavní stránka
informace
časopis PŘES
výstava
besedy a workshopy
fotogalerie a média
co můžete udělat vy
podpořte nás
odkazy a kontakty

Všechny informace uvedené na této stránce jsou volně šiřitelné. Uvádějte prosím NESEHNUTÍ jako zdroj.

NESEHNUTÍ Brno,
třída Kpt. Jaroše 31,
602 00 Brno,
tel./fax: 543 245 342
brno@nesehnuti.cz,
nesehnuti.cz

webmaster:
duska@seznam.cz


Uprchlíci u nás
Výstava se skládá z textů o zemích ze kterých do ČR přicházejí uprchlíci nejčastěji, doplněných o fotografie z těchto zemí a kresby a malby uprchlických dětí žijících v zařízeních pro běžence ve Zbýšově a Zastávce u Brna. Výstava přibližuje důvody proč z popsaných zemích lidé utíkají a proč hledají ochranu právě v ČR. Snaží se také ukázat, že jde o běžné lidi (muže, ženy, děti) stihnuté krutým či nešťastným osudem. Kresby dětí Vám budou připadat jak by je malovaly děti z ze školy za rohem.

Na prvním panelu se stručně seznámíme s problematikou uprchlictví, se základními pojmy a čísly. Dozvíme se proč se situace uprchlíků ve 20. století zhoršila a proč se dále vyostřuje. Poslední text prvního panelu popisuje problémy uprchlíků v ČR (zejména restriktivní azylovou politiku ministerstva vnitra). Dalších pět panelů přibližuje 10 zemí odkud přichází uprchlíci (země na předních místech statistik). Texty a fotografie tak představí Ukrajinu a Kyrgyzstán zmítané ekonomickými a sociálními problémy, Vietnam a jeho obyvatele trpící náboženským a etnickým útlakem nebo Čínu – komunistickou diktaturu popravující a mučící politické vězně. Moldávie je známá rozsáhlou chudobou a potlačováním opozice. Politická nesvoboda je ještě daleko větší v Bělorusku, navíc podpořena policejní brutalitou. Z daleka přicházejí uprchlíci z přelidněné a chudé Indie a největší africké země Nigérie sužované náboženskými a etnickými srážkami a také devastováním přírody při těžbě ropy. Kavkazské Čečensko trpí dlouhou a krvavou válkou a Gruzie zase politickou nesvobodou a bídou. Poslední panel informuje o možnostech jak pomoci uprchlíkům v ČR, o aktivitách kampaně Bezpečí pro uprchlíky a o tom jak tyto aktivity podpořit. Všechny země i další informace doprovází kresby uprchlických dětí různého věku i původu, které však mají jedno společné – chtějí mít v našem státě ochránce před nebezpečím.

Výstava je součástí kampaně „Bezpečí pro uprchlíci“ zaměřené na pomoc uprchlíkům v ČR.

Technické informace:

 • 7 panelů formátu (70 cm šířka x 100 cm výška)
 • panely jsou zatavené v plastu a dají se pověsit na zeď
 • hmotnost celé výstavy 13 kg

  Výstavu je vhodná na umístění např. do škol, knihoven, klubů, ekologických center, center volného času, čajoven nebo kin. Poslat vám ji můžeme vlakem (ČD Kurýr), pokud nám uhradíte náklady (140 Kč). Výstavu si také můžete vyzvednout osobně v Brně.

  Zároveň s výstavou můžeme na požádání poskytnout větší množství informačních materiálů (za dobrovolný příspěvek). Po domluvě je také možnost zajistit besedu či workshop (za proplacení cestovného a v případě večerního termínu zajištění přespání).

  Termíny a místa putování výstavy zde (odkaz na podstránku s termíny)

  Máte-li o výstavu zájem, vyplňte prosím formulář:

  Jméno a příjmení :  
  Telefon:  
  Ulice :  
  Město a PSČ :  
  E-mail :  
   
  Mám zájem o zapůjčení výstavy v termínu:  
  Místo, kde bude výstava umístěna:  
   
  Mám zájem o informační materiály:
   
  Mám zájem o přednášku:
  Výstavu si převevezmu osobně:
  Výstavu chci zaslat jako spěšninu na adresu:
  Cenu spěšniny uhradím: (složenkou C na adresu NESEHNUTÍ, vkladem na účet, osobně)
  Místo pro vaše vzkazy, připomínky, náměty :

  Kontakt:
  brno@nesehnuti.cz
  tel./fax 543245342